Coś wam powiem o formach do foamiranu

mold-do-foamiranu

Wcześniej już pisałam o Formowaniu elementów z foamiranu. W tamtym artykule skupiłam się na narzędziach przydatnych do podgrzewania pianki.
Aktualnie chcę poruszyć temat form, albo jak czasem je nazywają moldów (od ang. MOLD – forma). Będę wredna i znów na przekór bytującym przyzwyczajeniom zostanę przy polskim słownictwie. Byście się nie pogniewali na mnie zupełnie postaram się wytłumaczyć dlaczego.

Chyba już wiecie że do Polski moda na foamiran przyszła z Ukrainy i Rosji. A razem z nią i słownictwo. W krajach dalekich od słownictwa angielskiego pojęcia nabyły nieco innego znaczenia i są zrozumiałe tylko dla ograniczonego koła odbiorców. Moldami w tych krajach m.in. nazywają formy do uzyskania tekstury liści i płatków w sztucznej florystyce. Dla pianki są one z twardego tworzywa sztucznego, dla mas plastycznych są też z silikonu. Czasem te silikonowe formy nazywają wajnerami. Natomiast w krajach zachodnich formy dla uzyskania tekstury żywych roślin zwykle nazywają wajnerami, niezależnie od materiału, z którego są wyprodukowane. A moldy – to formy do odlewania wszelkiego rodzaju figurek i ozdób.

O ile Polska leży na granicy światu zachodniego i wschodniego pod kątem foamiranu pojęcia te zupełnie wymieszały się i już nie brzmią jednoznacznie. Tak że wielkie dzięki mojemu ulubionemu SKLEPU (przepraszam za reklamę, ale naprawdę go lubię), że nie pogłębia tego zamieszania.

A teraz już mogę spokojnie napisać o FORMACH DO FOAMIRANU i innych plastycznych mas)))

Więc, gonitwa za formami w piankowym świecie jest czymś podobnym, jak gonitwa za wykrojnikami w scrapbookingu. Czasem nam się wydaję, że im więcej różnych form się posiada, tym więcej pięknych kwiatów można wykreować. I tak, i nie. Realistyczny wygląd sztucznych kwiatów zależy nie tylko od tekstury. I tak naprawdę wystarczy mieć kilka typowych form by tworzyć praktycznie każdy kwiat bez ograniczeń. Ponieważ formy te są dość uniwersalne. Poza dedykowanymi uniwersalnymi formami płatków i listków są też takie, które świetnie się sprawują przy tworzeniu różnych kwiatów.

Więc moim zdaniem zaczynać trzeba od listka uniwersalnego.

26-uniwersalny

Jego rolę może spełnić również listek róży albo hortensji. Dodatkowo ten ostatni również służy to tworzenia tekstury płatków hortensji.

25-hortensja

Kolejne „must have” to płatek storczyka Katleja (warga). Jego tekstura będzie dodatkowo pomocna przy tworzeniu płatków róży, tulipana, irysa, krokusa i tp.

19-storczyk-cattleya-ii

Płatek storczyka Dendrobium lub Cymbidium jest również pomocny przy tworzeniu żonkila, magnolii, anemona, nawet niewielkiej lilii i innych. Można również ukształtować na nich płatki róży lub piwonii. Tak że również należy do uniwersalnych. Na równi z nimi można wykorzystywać i płatek lilii.

Listki lilii lub tulipana, również lotosu, są też dość uniwersalne. Na pewno mieć wszystkie trzy na początku przygody z foamiranem zupełnie nie potrzeba.

Z uniwersalnych form na myśl przychodzą mi też płatek storczyka Vandy, lotosu, listki banana, mlecza, magnolii (mogą być wymienne między sobą), listki winogrona i chryzantemy są pomocne przy tworzeniu tekstury listków bardziej skomplikowanych kształtów.

Jednak są formy, które bardzo mogą ułatwić robotę przy tworzeniu konkretnych kwiatów i listków. Dobrze że liczni producenci pomyśleli o tym 😉

FORMY DO FOAMIRANU

Postarałam się opisać co dało rady w chwili obecnej. A na temat tego, co można robić z formami mam dla was malutką biblioteczkę 😉

Маковка

 

Роман МыловароФФ

 

https://www.youtube.com/channel/UC7m5W8i2NuiWxtnv-eAafng

 

Więcej filmików na temat tworzenia z formami znajdziecie w INSTRUKCJACH

 

 

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Coś wam powiem o formach do foamiranu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s