Zimny foamiran???

Zefirka

Cały czas się zastanawiam skąd się wzięła ta nazwa.
Po-pierwsze, ta pianka, nie ma nic wspólnego z foamIRANEM, czyli nie jest wyprodukowana w Iranie. Kraj jej pochodzenia to Chiny.
Po-drugie, określenie „zimny” miało by świadczyć, że formuje się  bez podgrzewania. To skąd wtedy się biorą te pytania jak uformować „zimny foamiran”?
Na praktyce się okazuje, że tak wdzięczni uformowane elementy przez przecieranie, kręcenie i rozciąganie, wracają do nie mal że pierwotnego stanu po kilku dniach. Więc wychodzi na to, że sposób „na zimno” dla tej pianki nie działa. Oby elementy uzyskały bardziej realistycznych kształtów muszą być poddane obróbce cieplnej. Różni się ona od tej, co używamy do foamiranu, ponieważ przy podgrzewaniu się topi. Pozwala to na uzyskanie innych niż z foamiranem efektów.

Więc wychodzi na to, że określenie „zimny foamiran” jest podwój nie odpowiednie. Ale przecież musimy jakoś odróżniać tę piankę od tegoż foamiranu i innych. Moim zdaniem trafnie określają ten rodzaj pianki w krajach Wschodniej Europy. Używają definicji „зефірний” (ukr. „zefirny”), czyli taki, jaki jest lekki, wypełniony powietrzem, pulchny.

Tutaj zebrałam kilka filmów, które reprezentują pracę właśnie z tego rodzaju pianką.
Wielkie dzięki każdemu autorowi, że robi coś za darmo, byśmy mogli się pouczyć)))

Pionowa róża od Vitalina Gracheva

 

Listki do sukulenta od Марина Крючкова

 

Płatki piwonii od MURzilKA Moya

 

Owoce wiśni od Елена Юдина

 

Owoce oliwki od Цветы из фоамирана мастер-классы Надежды Коноваловой

 

Sukulent od Цветы из фоамирана мастер-классы Надежды Коноваловой

 

Gałązka beniaminku od Handmade Secretov_net

 

Kalia od Александра Троицкая

 

Pręciki część 1 od Оксана Прокопец

 

Pręciki część 2 od Оксана Прокопец

 

Owoce dzikiej róży od Nika-Style

 

Jaskier od Евгения Болотова Школа фоам-флористики Антарес

 

Eustoma od Handmade Secretov_net

 

Jasmin. Jak zrobić realistyczne listki z zefirnego foamu od Ольга Давыдова z szablonami

 

Gałązka brzoskwini od Оксана Мальвина

 

Cytryna i rozmaryn od  Цветы из фоамирана мастер-классы Надежды Коноваловой

 

Reklamy

8 uwag do wpisu “Zimny foamiran???

 1. No jesteś wspaniała. Jak zwykle. Tylko kiedy ja to wszystko obejrzę?! Nie mówiąc już o popełnieniu jakiegoś kwiatka… No nic. Koniec biadolenia i trzeba się brać do roboty 🙂
  Dziękuję pięknie.

  Polubienie

  • Również dziękuję za komentarz) Bo ogląda kupa ludzi, a na komentarzy się skąpią ( Przecież nie chcę tylko słodyczy. Czasem i pieprz jest potrzebny by zrozumieć co zrobić by to było korzystne…

   Polubienie

 2. Pingback: FOAMIRAN  czyli z czym się to je. | NikAlexa

 3. Jeszcze raz sobie poczytałam i mam pytanie – jeśli w rosyjskojęzycznych filmach występuje nazwa „zefirny”, to zawsze znaczy tzw. zimny? Czyli teoretycznie formowany bez żelazka? Bo czasem zefirny jest zestawiony z nazwą foamiran, czasem foam… Nigdzie (u nas też) nie ma ujednolicenia w określeniu pianki irańskiej, chińskiej, na zimno, na gorąco i innych. Powoduje to straszny mętlik i ja się już w tym wszystkim gubię.
  Zefirny na większości filmów jest prasowany między kartkami i już potem formowany na zimno, ale zdarza się (np. Murziłka Moya), że jest jeszcze potem formowany po nagrzaniu żelazkiem. Niby kiedyś (100 lat temu) uczyłam się rosyjskiego, więc jakiś ogólny sens chwytam, oglądając filmiki, ale nie wyłapuję niuansów i nie wszystko rozumiem, więc mętlik mam w głowie totalny :O

  Polubienie

  • Więc…. rzeczywiście na filmikach często różne rodzaje pianki nazywają foamiranem Tak samo jak i w Polsce nieliczne głosy się donoszą na temat tego, że to nie jest korektne. Jednak znane blogierki nie widzą w tym problemu( I to zamieszanie tak samo jak asortyment towaru przenosi się do Polski. W większości swojej określenie „zefirny” odpowiada znanemu w Polsce „zimnemu foamiranu”. Gdzieś na blogu znalazłam, że „zimny” czyli „zimowy” (kolejne niepoprawne tłumaczenie na tłuaczenie). I do dziś dnia nie mogę zrozumieć skąd to skojarzenie się wzięło skoro formowanie na zimno jest nieskuteczne…
   Weacając do tematu filmików. Niestety nie każdy autor określa i nie każdy określa korektnie nazwę wykorzystywanej pianki. Dlatego osoba początkująca może się pogubić i próbować wykorzystać inną niż na filmiku poiankę. I może się zawieść.
   O metodach pracy z zefirką (czytaj zimnym foamiranem) już dojrzewa kolejny wpis. W tej chwili mogę powiedzieć, że jest to bardzo inspirujący materiał i paleta metod obrabiania rośnie codziennie. Niestety zefirka jest produkowana na wielkiej ilości chinskih fabryk. Więc jakość jej bywa bardzo różna. Ostatnio testuje zupełnie nową piankę zefir dla Polski i muszę uznać że jeszcze nie spotkałam takiej jakości ani w Polsce ani w Ukrainie.
   Poprzedni chinski materiał nie bardzo mnie pociągał. Więc swoje doświadczenie oprę o ostatnie inspiracje.
   Po wycinaniu elementów ja wyprasowuje je pomiedzy kartkami i więcej ciepła nie używam bo jest mi nie potrzebne. Jeśli któraś z rękodzielniczek woli dodatkowo podgrzewać musi mieć na to swoje racje. Rzeczywiście, jak znów delokatnie podgrzeć to łatwiej piankę kształtować. Robi się ona bardziej plastyczna. Jednak, jak już poprzednio zaznaczyłam, jakość samej zefirki może rzutować na to.

   Polubienie

  • Ojeeej, dziękuję za takie wyczerpujące odpowiedzi. To bardzo pomocne, gdy mieszka się na „końcu cywilizowanego świata”, skąd daleko do miejsc ewentualnych spotkań z mistrzyniami 🙂 Bardzo dziękuję 😀

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s