Róże z foamiranu: jaki szablon wybrać?

Mi są wiadome kilka sposobów na szablon dla róży. Wybór w dużej mierze  zależy od oczekiwanego kształtu i rozmiaru butona. Lecz przy do[pasowaniu szablonów ważne też uwzględnić metodę nadawania kształtu i tekstury płatkom.

Dla siebie ze wszystkich rodzajów szablonów dla róży z foamiranu ja wyodrębniam trzy podstawowe.

Pierwszym, według mnie najbardziej dostępnym sposobem, jest wycinanie płatków bez używania konkretnych szablonów. Na temat szablonowej metody już wspominałam w jednym z poprzednich artykułów Jak wykrawać elementy z foamiranu .  W danym przypadku proponuję wycinać płatki z kwadratów, tak by na jednym elemencie powstało 4 płatki. Tę metodę stosuję dla tworzenia butonów do 3 cm wysokości. Jest wygodna do tworzenia niewielkich rozkwitających butonów. Z reguły wszystkie elementy wykrawam tego samego rozmiaru. Dla uzyskania większej objętości czasem wycinam środkowe płatki nieco mniejsze. Elementy mocuję na niewielkim koraliku. Płatki formuję ręcznie po podgrzewaniu na żelazku.

Druga metoda polega na wykrawaniu po szablonie kilku płatków na jednym elemencie. Zwykle środkowych płatków jest po 4 na szablonie, zewnętrzne zaś mają po 5. Taka metoda jest wykorzystywana do tworzenia rozkwitających lub całkowicie otwartych butonów. Kwiaty wychodzą bardzo powtarzalne, podobne jeden do drugiego. Dlatego nie lubię stosować tej metody, bo nieco ogranicza moją kreatywność.  Dla mnie każdy kwiat musi mieć swoją niepowtarzalność. Lecz gdybym musiała wyprodukować niezmierną ilość jednakowych kwiatów ta metoda była by w sam raz.

Ważną kwestią w tej metodzie zostaje kształt szablonów. Będzie on decydował o końcowym wglądzie kwiatka. Przy wielkiej ilości szablonów najczęściej wychodzą bardzo objęte róże. Im większa różnica pomiędzy długością płatków tym bardziej rozkwitły wyjdzie kwiat.
I odwrotnie, jeśli ilość rozmiarów szablonów jest nie wielka i różnica pomiędzy długością płatków jest dlutko-drewniane-kulkoweminimalna w końcowym efekcie wyjdzie bardziej zamknięty buton.

Najczęściej elementy wycięte po podobnych szablonach formują za pomocą dłutek, na przykład takich
lub innych dla roboty np. z masą cukrową, lub zrobionych z podręcznych materiałów.

Albo płatki się formuję na specjalnych formach, czasem zwanych moldami dla foamiranu. Dokładniej o formowaniu foamiranu można poczytać w starszym poście Formowanie elementów z foamiranu
Natomiast akurat dla mnie formowanie w rękach wydaje się zbyt skomplikowane, ponieważ czasem się zdarza, że pianka pęka lub nieoczekiwanie pod czas rozcierania pomiędzy palcami zmienia kształt. W takim przypadku może się okazać, że element całkiem się nie nadaje do użytku i trzeba wycinać nowy. A to ciągnie za sobą straty materiału i czasu, czego barrrrdzo nie lubię.
Na dodatek przy pracy nad dużymi kwiatami takie wycinanie elementów jest zbyt nieoszczędne.

roza z foamiranu_kallageWięc, duże róże jednak lubię tworzyć innym sposobem. Szablony do tej metody przedstawiają kształty osobnych płatków: „kropel” lub „serduszek”. Daje to więcej możliwości do korekty kształtów osobnych elementów i  butona w całości. Formować płatki można bez problemów wszystkimi sposobami. W porównaniu z poprzednią metodą  taki sposób jest bardziej czasochłonny i potrzebuje więcej doświadczenia by tworzyć powtarzalne kwiaty. Lecz ekonomiczność wycinania, możliwość korygowania w trakcie formowania kwiatka daje, jak na mnie, większe możliwości.
Tę różę robiłam z szablonów płatków 6 różnych rozmiarów i kształtów .

Oczywiście, wyłożone tutaj treści są wynikiem mojego własnego doświadczenia. Mogą one zupełnie się różnić od doświadczenia innych twórczyń kwiatów z foamiranu. Więc jestem otwarta na uczciwą dyskusję na powyższy temat) Ale mam nadzieję, że te informację będą pomocne dla tych, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z foamiranem.

 

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Róże z foamiranu: jaki szablon wybrać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s