Formy i formowanie

Dla foam-florystyki najczęściej wykorzystywane są plastikowe formy w kształcie liści i płatków poszczególnych kwiatów. Mają fakturę i najczęściej odzwierciedlają spodnią stronę listka czy płatka. Są też dwustronne formy. Dają one możliwość zrobić odbitek z obu stron elementu. Często druga połówka formy, zwykle górna część elementu, jest wykonana z sylikonu.

Formy dla foamiranu mają być dobrze dopasowane. Jeśli unerwienie na formie jest niewyraziste, to odbitek będzie bardzo słaby i nie uda się osiągnąć dobrego efektu.
I odwrotnie, zdarza się, że krawędzie form są bardzo ostre i w procesie formowania przycinają piankę.

W sklepach częściej można nabyć jednostronne formy plastikowe. By otrzymać odbitek z takiej formy rozgrzany element z foamiranu należy bezzwłocznie umieścić na powierzchni formy i docisnąć dłonią lub palcami. Dla tego, by na odwrotnej stronie elementu nie zostało odbić palców należy przed dociskaniem na formie rozgrzany element  nakryć jeszcze jednym kawałkiem foamiranu i dopiero potem dociskać. Wydaje się taki sposób zbyt skomplikowanym i nie każdy początkujący da sobie z tym radę. Lecz wszystkiego idzie się nauczyć) To tylko kwestia praktyki
Lecz dla mnie lepszą i nie mal że idealną opcją są dwuczęściowe formy, jedna polówka których jest zrobiona z sylikonu. Dla otrzymania dwustronnego odbicia wystarczy pomieścić rozgrzany element na jedną część formy i precyzyjnie docisnąć drugą.
Sylikon zabezpiecza foamiran przed uszkodzeniem.

O ile dla formowania element musi być podgrzany żelazko należy trzymać maksymalnie blisko formy. Bardzo pomocnym w robocie z formami będzie podgrzewać dla embosingu. Wystarczy umieścić potrzebny element na formie, podgrzać go strumieniem gorącego powietrza i docisnąć drugą połówką formy.

Mój pierwszy wpis na temat form zawierał zaledwie 5 zdań ponieważ nie chciało mi się pisać o tym, czego nie można było nabyć w Polsce. Ale temat ciągle się rozwija i w tym momencie już możemy zaproponować szeroki asortyment różnorodnych form. Sa one do nabycia w bardzo przystojnej cenie w sklepie http://creatikonpapierowy.pl/62-formy
I ciągle się staramy o ulepszenie jakości tych form i o rozszerzenia oferty.

Niedługo planuję pokazać tutoriał jak ja pracuję z formami. Tak że obserwujcie nas na https://www.facebook.com/NikAlexaART/. By nie przeoczyć nowej oferty w meni przycisku „Lubie to!” na stronie odhacz w „Powiadomienia”  „Wszystkie włączone”. W taki sposób z pewnością dotrze do ciebie każda informacja ze strony, którą „polubisz”.

Redakcja i uzupełnienie w ciągu dalszym

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Formy i formowanie

  1. Mam kilka form, takich bardziej uniwersalnych, dla szerszego zastosowania, bo tanie nie są. Przynajmniej dla mnie. Wolę dwustronne, bo odciśnięte są ładnie dwie strony. Nawet „zimny” foam poddaje się tej obróbce. Własnie ćwiczę swoją drugą różę, a raczej różyczkę, bo do kartki. Jak to w życiu – wszystko jest trudne, zanim nie stanie się łatwe 😀 Na razie zajmuje mi to bardzo dużo czasu.

    Polubienie

  2. Pingback: FOAMIRAN  czyli z czym się to je. | NikAlexa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s