Jak wykrawać elementy z foamiranu

Jak już wcześniej wspomniałam dużo zależy od konkretnej metody.

Wszystkie sposoby można podzielić na dwie grupy – zmechanizowane i ręczne.
Zmechanizowane związane z wszelkiego rodzaju cuterami oraz dziurkaczami.
Pozwolają one na krojenie bez szablonu. „Plusy” niezaprzeczalne – oszczędność czasu i dokładność kształtów. „Minusy” – wartość sprzętu i często większa ilość odpadów.
Ręcznie wykrawać można na 2 sposoby: używając lub nie używając szablonów.
Bez szablonowa metoda bazuje się na wycinaniu nieskomplikowanych elementów  z prostokątów,  kwadratów, trójkątów, trapezów, kręgów. Dla wycinana ostatnich przydatny będzie cyrkiel tnący.
Ta metoda pozwala dość szybko wycinać wielką ilość jednakowych elementów. Dla początkujących tutaj też mogą się przydać szablony. Wystarczy je przytrzymywać kciukiem przy wycinaniu.
Poprzednie wykrojone geometryczne elementy mogą być używane przy robocie z obustronnymi formami. Po nadaniu faktury zbędny materiał odcina się w potrzebnym kształcie. Jeśli kształt formy odpowiada elementom wystarczy przejechać nożyczkami po brzegu.
 
Szablony są niezbędnie w przypadku, kiedy dokładny kształt jest skomplikowany. Najprostsze szablony robi się z tektury, następnie przykładają się do foamiranu. Linię wycinania można zaznaczyć cienkim ale tępym narzędziem:  stary długopis lub wykałaczka, tępe szydło. W żadnym razie nie zaleca się nanoszenia linii kolorem aby nie pobrudzić materiału chyba że to będzie odpowiadać ze względu na rezultat końcowy.
Tekturowe szablony można zastąpić foremkami do ciastek lub modeliny. Nie są one na tyle ostre, żeby precyzyjnie wykroić element z pianki, lecz są bardzo pomocne, kiedy chodzi o naniesienie obrysów elementów. Plastikowe foremki też mogą być, ale lepsze są metalowe. Wtedy można je nieco podgrzać (np. na żelazku). Ślad od nagrzanej foremki będzie dłużej i dokładniej widoczny, co z pewnością ułatwi precyzyjne wykrawanie.
Istnieje jeszcze metoda szybkiego i ekonomicznego wykrawania identycznych elementów,ale o tym później.
c.d.n.
rozwiązanie dla leniwych – gotowe wycięte elementy
Reklamy

5 uwag do wpisu “Jak wykrawać elementy z foamiranu

  1. metoda szybkiego i ekonomicznego wykrawania, jak każda METODA, się nie opisuje w parze zdań))) Muszę się przygotować))) Nie mogę się zorganizować na filmowanie. Ale już jestem w połowie drogi))))

    Polubienie

  2. Takie piękne rzeczy tworzysz, że warto byłoby się pochwalić techniką na You Tube. Takie filmiki to istne dobrodziejstwo dla takich jak ja „sierot” spoza cywilizacji. Wszędzie daleko. Najbliżej do Szczecina (80km). Więc czaję się na warsztaty, które maja się tam odbyć w maju. Może uda mi się dotrzeć… Nie jeżdżę samochodem, więc jestem uzależniona od PKP i innych środków komunikacji publicznej. A to bardzo trudne, jak się mieszka 2km za wsią, a do najbliższego dworca 8km przez pola lub 20 do dworca w najbliższym miasteczku 😀

    Polubienie

  3. No to niedługo wystartujemy z warsztatami on-line. Bo wszystkiego w filmikach nie da rady pokazać. A filmików jest mnóstwo, tylko że nie po polsku. Jeśli jest potrzeba to mogę coś poszukać i podpowiedzieć w razie czego

    Polubienie

  4. Pingback: FOAMIRAN  czyli z czym się to je. | NikAlexa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s