Jak barwić foamiran

W zasadzie to pytanie dzieli się na dwie części:

JAKIMI FARBAMI i CZYM NANOSIĆ.

Więc, farby

Foamiran jest na tyle wdzięcznym materiałem, że przyjmuje faktycznie każdą farbę. Rozpatrzę kilka kryteriów; mianowicie: BUDŻET czyli CENA, DOSTĘPNOŚĆ, CZAS SCHNIĘCIA, TRWAŁOŚĆ, ARTYSTYCZNY EFEKT.

Podręczne środki

Praktycznie u każdego w domu się znajdą farby akwarelowe lub plakatowe (jeśli w domu są dzieci to na pewno). Nadają się, lecz są nietrwałe i pod czas obrabiania pianki farba w części przejdzie na ręce. Również w użytku te rzeczy nietrwale zachowają kolory. Tak więc dla ozdób „aktywnych”, jak ozdoby na włosy lub ubrania zdecydowanie się nie nadają. Dodatkowo przy kontakcie z wodą dany typ malowania może różnie się zachować. Też podczas nie są wygodne, bo tak czy inaczej potrzebna pewna ilość wody by rozprowadzić te farby. Podsumujemy: budżet i dostępność – „plus”, trwałość i czas schniecia „minus”. Efekt artystyczny zależy od umiejętności artysty i efektów oczekiwanych. Na wszystkie minusy jest „ale”. W przypadku kiedy artysta już umie posługiwać się tego rodzaju farbami doskonale, a ozdoby będą „statyczne”, czyli w czasie eksploatacji nie będą się zgniatać, można wzmocnić farby lakierem (o tym napiszę osobno później). Więc dla osób artystycznie zaawansowanych może być to niezłe pole dla inspiracji. Jednak osobom początkującym swoją przygodę nie tylko z foamiranem, ale i z malowaniem w ogóle, może okazać się to okazać zbyt trudne.

Pastele 

Najczęściej dla pierwszych prac doradza się stosowanie pasteli, suchych czy olejowych (efekt i sposób naniesienia też nieco się różni). Są one z pewnością dostępne w każdym sklepie artystycznym, nawet w hipermarketach często można je nabyć. Oczywiście jakość, paleta i cena będą się różnić. Ale za pewnie są one droższe od zwykłych farb plakatowych lub akwareli. Jednak dla początkujących może to okazać się optymalny wariant, ponieważ są dość łatwe w użytku. Jednak dla aktywnego użytku i nawet w procesie roboty wykazują pewną nietrwałość. Przy obrabianiu fomki przechodzą na ręce. Nie jest to krytyczne, gdy się pracuje z ciemnymi kolorami foamiranu. Natomiast przy robocie z jasnym, a szczególnie białym, ciężko przywidywać dokładny rezultat, ponieważ najpierw pastele brudzą palce, a potem z palców znów fomkę. Dlatego najczęściej pastelami barwi się na samym końcu pracy, np.po zastosowaniu form.

Więc, cena i dostępność średnia, czas utrwalenia koloru dość szybki, lecz nietrwały. Efekty artystyczne w mojej ocenie dość wysokie, łatwe do osiągnięcia.

Farby akrylowe i olejowe

Najbardziej trwałym i uniwersalnym sposobem cieniowania są farby akrylowe bądź olejne. Z pewnością to najbardziej trwały efekt kolorystyczny. W zależności od sposobu naniesienia farby potrzebuje różnego czasu utrwalania.

Lecz możliwości a więc i efekty artystyczne są najbardziej bogate. Minus – cenowo to są najdroższe farby. Jednak w procesie tworzenia okazują się bardzo ekonomiczne. Więc, podsumowanie: cena w dobrej jakości dość wysoka i dostępność – w sklepach specjalistycznych. Czas utrwalania zależy od sposobu naniesienia, ale pewnie będzie dłuższy niż w przypadku pasteli na sucho.

Tyle o farbach. Istnieje co prawda jeszcze jeden kryterium, o którym warto by pomówić, mianowicie toksyczność. Niestety w tym pytaniu nie jestem kompetentną osobą. Ale wydaje się, że wszystko, co jest wyprodukowane dla dzieci, musi być bezpieczne. Ale „musi” i „jest” mogą mieć pewne rozbieżności. Więc chyba niema innej rady, jak samemu, oczywiście w razie takie potrzeby, szukać i testować.

Kolejne pytanie, nie mniej aktualne CZYM nanosić farby?

Narzędzia

 Chusteczki

W przypadku pasteli najczęściej się używa nawilżoną chusteczkę jednorazową, nawijaną na palec. Pastel albo bezpośrednio naniesiona na piankę, albo na chusteczkę, delikatnymi ruchami rozciera się po fomce. Takim sposobem również można nanosić i farby. Efekty nieco się różnią. Ze względu na wilgoć chusteczek musimy trochę odczekać po cieniowaniu nim brać się za kolejne etapy obrabiania foamiranu, jeśli takie jeszcze mają być.

Pędzel

Kolejny instrument – pędzel. Można go używać na sucho i na mokro. Na sucho podchodzi do gęstych farb (olejne, akrylowe, plakatowe) i do pasteli, uprzednio pokruszonej. Taki sposób pasuje do tego by nieco wyostrzyć fakturę albo stworzyć efekt zaciemnienia podstawowego koloru. Natomiast mokry sposób, czyli wykorzystanie farby na nawilżonym pędzlu, pasuje dla szczególnych efektów, np.kiedy się maluje jasny foamiran i nie wolno nakładać dużo farby lub jest potrzeba lekko stonować i stworzyć przezroczysty gładki efekt. Na mokro farba kładzie się bardziej przejrzyście i przeniknie w pory fomki. Na sucho farba dotknie tylko górnej warstwy, jeśli nie nakładać ją grubą warstwą i wygląd będzie bardziej proszkowy, czyli jak ołówki na gruboziarnistym papierze.

Markery, cienkopisy

Odrębny przypadek, gdy jest potrzeba namalować bardzo precyzyjne wzory (kropki, cienkie linie itp). Wtedy można użyć kolorowych markerów. Farby gęste można nanosić starym suchym pisakiem lub cienkim pędzlem.

Gąbka

Można takie farby nanosić także za pomocą gąbki. Może to być profesjonalna, na patyczku, lub po prostu kawałek każdej dostępnej. O ile po użyciu często nie opłaca się jej płukać i suszyć często używa się zwykłej gąbki do zmywania naczyń, pokrojonej na kawałeczki. Twarda warstwa takiej gąbki chroni palce od zabrudzenia.

Utrwalenie

I ostatnie, jak pisałam efekt cieniowania można wzmacniać. Jeśli nie zależy na efekcie jedwabiu lub jest konieczność stworzyć połysk można wykorzystać lakier. Sama tylko zamierzam poeksperymentować, ale spotkałam się z przykładami używania lakierów akrylowych. Niektórzy pastele wzmacniają lakierem do włosów. Szczerze, nie wiem na ile to trwałe i czy nie spowoduje szybszego zabrudzenia. Myślę że w przypadku statycznego wykorzystania ozdób lub jednorazowego (ozdoby dla fryzur wieczorowych lub weselnych) może mieć miejsce. Chociaż sama osobiście jestem za bardziej profesjonalnymi materiałami. Dlatego szukam miejsca gdzie mogę kupić akrylowy lakier w spreju, bo słyszałam o takim. Może ktoś,coś, podpowie coś na ten temat?

Na zakończenie

Podsumowując wszystko, co napisałam wyżej, myślę że każdy stwierdzi, że przestrzeń dla kreatywnych inspiracji jest niesamowita jak dla początkujących, tak i dla zaawansowanych artystów. Tak że życzę każdemu znaleźć swój nurt i wypracować swój niepowtarzalny styl!

Zachęcam do dzielenia się własnym doświadczeniem )))

PS od redaktora.

Kochani.

Jeśli te teksty zawierają jakieś niezrozumiałe dla Was zdania, lub wydają Wam się dziwne to wybaczcie moje przeoczenia. Po prostu poprawiam to wszystko po godzinach ciężkiej pracy, a i u Nas w domu używamy dziwnej mieszanki językowej polskiego, rosyjskiego i ukraińskiego. Moja Paskuda chociaż całkiem dobrze mówi po polsku to pisanie idzie trochę opornie (choć i tak nieźle), ale i tak Ją barrrrrdzo kocham. Pozdrawiam Pasza

Reklamy

5 uwag do wpisu “Jak barwić foamiran

  • Ja korzystam z podobnego spreju, kupionego w zwykłym sklepie budowlanym. Wystarczy zrosić na wystarczaj ącej odległości by nie było kropel. A jeszcze pomocne lakiery do deqoupage.

   Polubienie

 1. Pingback: FOAMIRAN  czyli z czym się to je. | NikAlexa

  • W sumie wygląda na to, że całkiem możliwe. Będzie ciekawie się dowiedzieć jak się spisze. Pozatym, jak widać, sporo czasu upłynęło od momentu powstania tego wposu. Za ten czas asortyment środkuw do barwienia znacznie się poszerzuył. Testowaliśmy m.i. nabłyszczać florystyczny i bardzo ładnie się spisał.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s